Напевно багатьом відомо, що телевізійні супутники знаходяться на геостаціонарній орбіті, яка представляє собою кругову орбіту, розташовану над екватором Землі (0 широти), перебуваючи на якій, штучний супутник обертається навколо планети з кутовою швидкістю, рівній кутової швидкості обертання Землі навколо осі, і постійно перебуває над однією і тією ж точкою земної поверхні.

Супутники розташовані супутникове телебачення чернівці на так званій полярній дузі (фото 1) на висоті приблизно 36900 км над рівнем моря, висота знаходження супутника вибирається не випадково, а виходячи з розрахунків відцентрової сили, щоб супутник не впав на землю і не полетів у відкритий космос. Так ось, поворотна антена — це моторизована антена, розрахована таким чином, що при русі вона описує точно таку ж дугу, як і та, на якій розташовані супутники в космосі.

Завдяки силі тяжіння Землі і протидіє їй відцентрової сили, супутники нерухомі відносно земної поверхні, тому досить встановити пристрій (мотор) для переміщення антени по заданих позиціях супутників. Існує два основних види моторів — актуатор імотоподвес. Багато любителів цифрове тб Тернополя не зупиняються на прийомі одного-двох супутників, але часом наші можливості обмежені і ми не можемо дозволити собі підключити декілька антен, особливо якщо монтаж виробляється за вікном. В такому випадку можна встановити поворотну антену. Так що ж собою являє дана антена? Перш ніж відповідати на це питання, хотілося б трохи розповісти про такий невидимою складовою супутникового телебачення, як супутник.

Актуатор — пристрій, що представляє собою електродвигун, що працює від постійної напруги 36Вольт. Обертаючись через черв’ячний механізм, він виробляє поступальні рухи вперед-назад, змушуючи тим самим повертатися антену. Актуатори монтують на так звану полярну підвіску антени. Як правило, це антени, починаючи від діаметра 1.2м і більш. Крім актуатора встановлюється також позиционер, на який покладено функції харчування і управління актуатором.

Мотопідвіс — пристрій, в якому полярна підвіска і електропривод з’єднані в одне ціле. Це дозволяє їх встановлювати на азимутальні антени. Але, на жаль, існують обмеження в діаметрі антен. Зазвичай мотопідвіси коректно працюють з антенами не більше 1.3м. Живлення мотопідвісу йде вже не від позиционера, а від супутникового ресивера через телевізійний кабель з напругою постійного струму 13-18В. Більш детальну інформацію про роботу даних пристроїв можна прочитати на сайті https://viasat.ua/ua.

Крім установки мотора необхідна також точна настройка антени і фіксування супутників. Можна виділити два основних етапи — настройка полярної осі антени і виставляння точних позицій супутників з одночасним запам’ятовуванням їх на позіціонеремотоподвес або в меню ресивера. Полярну вісь починають налаштовувати з нульової позначки. Як правило, це самий верхній супутник.